Tu jesteś > Odkryj Podhale > Tatrzańskie Szlaki

Morskie Oko

Wodogrzoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza to zespół trzech większych i kilku mniejszych wodospadów na potoku Rozotoka. Z wybudowanego w 1900 roku mostu, przez który przebiega droga do Morskiego Oka, widać jedynie Pośredni Wodogrzmot. W tym miejscu rozpoczyna się zielony szlak wiodący do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Wodogrzmoty swoją nazwę zawdzięczają Towarzystwu Tatrzańskiemu, które nadało im taką nazwę w 1891 roku na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza do Polski. (Spoczywają one w Krakowie na Wawelu).

Jak dojechać z Zakopanego do Morskiego Oka


Ośmiokilometrowy szlak do Morskiego Oka swój początek bierze na parkingu na Palenicy Białczańskiej, do tego miejsca dotrzeć można samochodem lub busem. Ze względu na ograniczoną pojemność parkingu polecamy tą drugą formę, busy do Morskiego Oka odjeżdżają z przystanków usytułowanych przy dworcach PKP i PKS w Zakopanem. Zbierając grupę kilkunastu osób można również zamówić busa, który odbierze nas spod Pensjonatu, a także odbierze o ustalonej godzinie z parkingu.

Zakopane od Morskiego Oka (a w zasadzie parkingu na Palenicy) dzieli 25 km, mimo iż nie wydaje się to daleko, to w sezonie ze względu na korki droga może chwilę zająć. Jadąc samochodem do Morskiego Oka wybrać możemy dwie drogi, albo przez Poronin kierując się do Bukowiny Tatrzańskiej, a następnie na rondzie pierwszym zjazdem w kierunku Łysej Polany, lub z Zakopanego przez Jaszczurówkę i Cyrhlę, kręta i malowniczą droga pośród lasów, kierując się również na przejście graniczne na Łysej Polanie. Samochód zostawić należy na parkingu na Palenicy Białczańskiej (parking płatny ok 20zł/za dzień) lub, jeżeli na parkingu brakuje miejsc, wzdłuż drogi.

Schronisko nad Morskim Okiem


Schronisko nad Morskim Okiem to jeden z największych i najstraszych obiektów tego typu, położone na wysokości 1450 m n.p.m. stanowi doskonałą baze wypadową na pobliskie szlaki przede wszystkim na Czarny Staw i dalej na Rysy oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasowa Przełęcz lub Świstowkę Roztocką.
Schronisko dysponuje 77 miejscami noclegowymi. Ceny zależne są od sezonu i wahają się od 39 do 49 zł w Nowym Schronisku, oraz od 29 do 39zł w Starym Schronisku. Rezerwacje, ze względu na duża popularność tego miejsca zwłaszcza w sezonie letnim, należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem. Płatności przyjmowane są wyłącznie gotówką.
Dane Kontaktowe:
Telefon
: 18 2077609
602 260757
Telefon czynny w godzinach 9:00-21:00

Morskie Oko Parking Palenica - Cennik


Wybierając się swoim samochodem do Morskiego Oka, musimy niestety zapłacić za parking. Poniżej przedstawiamy ile kosztuje całodzienny parking na Palenicy Białczańskiej:

10 zł - motocykle
20 zł - samochody osobowe
25 zł - samochody osobowo-ciężarowe i ciężarowe
35 zł - autokary

Cennik każdorazowego wyjazdu z parkingu pojazdu przewoźników linii regularnych wraz z pasażerami:
taxi - 4 zł
busy do 9 osób - 4 zł
busy do 25 osób - 7 zł
autobusy - 10 zł

Morskie Oko - dojazd konną bryczką


Na tych z Was którzy nie mają ochoty na długi spacer do Morskiego Oka lub nie czują się na siłach aby pokonać 9 km trasę, przy parkingu na Palenicy Białczańskiej czekają zaprzątnięte w dwa konie góralskie wozy zwane fasiągami. Przejażdżka trwa około 45 minut i kończy się na Włosienicy, stąd czeka Was jeszcze 1700 metrowy spacer do schroniska.